BASIN AÇIKLAMASI
08.03.2016
08.03.2016 tarihinde Sözcü Gazetesinde yer alan, Kurumumuzun da adının geçtiği haberle ilgili olarak kamuoyunda yanlış bir algı yaratılmaması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Kurumumuz, yurt içi ve yurt dışında yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs/kredi hizmeti vermektedir. Başvurular öğrencinin beyanı ile elektronik ortamda Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı,  İçişleri Bakanlığı MERNİS sistemi, SGK, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,  gibi 11 ayrı Kamu kurumundan sorgulanarak değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Bu kurumlar arasında yer alan Adalet Bakanlığı'ndan da başvuranların Adli Sicil Kayıtları sorgulanmaktadır. Bu çerçevede öğrencinin her hangi bir terör örgütüne üye olması ve hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olması durumunda burs/kredi verilmesi söz konusu olamaz. Ayrıca öğrenciliği devam etmekte iken terör örgütüne üye olmak ve hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olması durumunda da burs/kredi verilmez.

Haberde adı geçen üç öğrenci ile ilgili inceleme ve tespitler sonucunda derhal gerekli işlemler yapılmıştır.

Bu kişilerin burs/kredi müracaatlarında adli sicil kayıtlarına bakılmış olup, hiçbir adli sicil kaydına rastlanılmamıştır. Haberde terör örgütü DAİŞ üyesi olduğu ifade edilen adı geçenler hakkında yapılan tespitler sonucu Mahmut Gazi Tatar'ın Eylül 2015 tarihinde normal öğrenim süresinin bittiği, Ayşenur İnci ve Demet Değirmenci Taşar'ın halen öğrenci olduğu belirtilmiş ve öğrenim kredileri hemen kesilmiştir.

Kurumumuz kendisine verilen yetki ve sorumlulukları yasalara uygun olarak hukuki mevzuat çerçevesinde yerine getirmektedir. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her kurumu gibi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun da çeşitli terör örgütleriyle ilişkilendirilmesi asla kabul edilemez.

Ülkemizi ve milletimizi bölmek isteyen çeşitli terör örgütlerine ve bunları maşaları olan iç ve dış güçlere karşı devletimizin ve hükümetimizin terörle mücadelede gösterdiği azim ve kararlılık ortada iken kamuoyunda haberle oluşturulmaya çalışılan bu algıya milletimiz asla itibar etmeyecektir.

Kurumumuz Emniyet Genel Müdürlüğü ve Yüksek Öğretim Kurumu ile koordinasyon içinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
       
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü

Rss