KYK Salon Programlarıyla 3 Ayda 58 Binden Fazla Öğrenciye Ulaştı

Gençlerin akademik, sosyal, kültürel ve manevi olarak gelişimlerini destekleyen KYK, 15 Ekim – 22 Aralık tarihleri arasında 68 ilde, 16 farklı formatta düzenlediği 104 salon programı ile toplam 58 bin 63 öğrenciye ulaştı.

3 OCAK 2018
Yükseköğrenim öğrencilerine barınma ve kredi/burs imkânı sağlamasının yanı sıra gençleri geleceğe daha iyi hazırlayabilmek amacıyla ülke genelinde ve KKTC’deki yurtlarda eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenleyen KYK, eylül ayından bu yana birbirinden değerli birçok ismi gençlerle buluşturdu.

Her yıl on binlerce öğrencinin ve alanında uzman isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen programlara bu yarıyılda da KYK’lı gençler yoğun ilgi gösterdi. KYK, 15 Ekim – 22 Aralık tarihleri arasında 68 ilde, 16 farklı formatta 104 salon programı ile gençlerin akademik, sosyal, kültürel ve manevi olarak gelişimlerini destekledi. Programlara toplam 58 bin 63 öğrenci katıldı. 

Fıtrata Dönüş  

Tevazu, hürmet, merhamet ve affetme gibi erdemleri gençlere kazandırmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Ben ve O” (Fıtrata Dönüş) programı, sanatçı Aykut Kuşkaya’nın birbirinden güzel eserleri ve yazar Mehmet Ali Bulut, Nurdan Damla, Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Selim Cerrah ve Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Necdet Subaşı’nın sohbetleriyle Edirne, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Gümüşhane, Kayseri, Sivas, Kırşehir, Giresun, Kocaeli, Tokat ve Yozgat olmak üzere 12 farklı ilde gençlerle buluştu.  

Nebi’nin Ayak İzleri

Peygamber Efendimizin (SAS) doğru bir şekilde idraki için hayatından kesitlerin anlatıldığı “Nebi’nin Ayak İzleri” programı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Dursun Ali Erzincanlı, Ahmet Bulut ve Ömer Döngeloğlu’nun katılımı ve Necip Karakaya, Mesut Şimşek, Fatih Koca, Mustafa Demirci ve Mustafa Cihat’ın ezgileriyle Samsun, Ordu, Konya, Manisa, Iğdır, Muğla, Aydın, Van, Gaziantep, Niğde, Aksaray, Ankara ve Çorum olmak üzere 13 farklı ilde düzenlendi. 

Asırlardır Sönmeyen Kandiller ve Vefa Günleri

Şeyh Edebali, Ebu Suud Efendi, Zenbilli Ali Efendi, Molla Fenari, Akşemseddin, Mimar Sinan, Hacı Bayram Veli ve Aziz Mahmud Hüdai gibi bilgisi ve ufkuyla tarihe yön veren isimler, “Asırlardır Sönmeyen Kandiller” programıyla gençlerle buluştu. Sunuculuğunu TRT Spikeri Işıl Açıkkar’ın üstlendiği program, Yavuz Bahadıroğlu’nun anlatımıyla Elazığ, Malatya, Adıyaman, Uşak, Artvin ve Rize olmak üzere 6 ilde gerçekleştirildi.

“Vefa Günleri” programı kapsamında ise şair ve yazar Fethi Gemuhluoğlu Kütahya’da, bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç Artvin’de, İslam tarihçisi Mustafa Asım Köksal Kahramanmaraş’ta, senarist ve yazar Ayşe Şasa İstanbul’da, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının kadın yazarlarından Safiye Erol ise Edirne’de anıldı. 

Şiirin Gölgesinde Türküler ve Tiyatro Sporu

“Şiirin Gölgesinde Türküler” programıyla sanatçı-yazar Talha Bora Öge Nevşehir, Karabük, Bolu, Mersin, Ordu ve Gümüşhane’de şiir ve türküleriyle KYK’lı gençlerle buluştu.

Gençlerin doğaçlama yeteneklerini sergileme imkânı bulduğu “Tiyatro Sporu” ise Çorum, Çankırı, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Isparta, Zonguldak, Bartın, Yalova ve Aksaray’da kendine güvenen gençleri sahnede ağırladı.  

Dijital Çağın Kodları ve Yapay Zeka Nesli

Dijital dünyada bilgi ahlakı, doğru bilgiye ulaşma ve teknolojinin sebep olduğu sanal gerçeklikler konusunda gençlere yol gösteren “Dijital Çağın Kodları” Bilal Eren ve Said Ercan’ın anlatımıyla Kars, Tekirdağ, Kırklareli, Eskişehir, Kütahya ve Ağrı olmak üzere 6 ilde gençlerle buluştu.

Eğitim ve İnovasyon Uzmanı Gökhan Yücel, “Yapay Zeka Nesli” programıyla gençlerin teknoloji ve yapay zekayla ilgili merak ettiği tüm soruları Muğla, Aydın, İzmir, Diyarbakır, Mardin, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Bilecik, Amasya ve Düzce’de cevapladı.

Oyun Bozan Türkiye ve Modern Zamanın Prangaları

Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt, Turgay Güler, Mete Yarar ve Hasan Öztürk’ün katılımıyla Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Samsun ve Trabzon’da gerçekleştirilen “Oyun Bozan Türkiye” programında Türkiye'nin gerçekleştirdiği ekonomik, siyasi ve teknolojik atılımlar ile yeniden şekillenen dünya anlatıldı. 

Prof. Dr. Sinan Canan ve Prof. Dr. Erol Göka tarafından Adana, Bolu, Bursa, Erzurum ve Antalya’da gerçekleştirilen “Modern Zamanın Prangaları” programı kapsamında ise modern hayatın zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelineceği ele alındı.  

İstiklal Kahramanları 

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun anlatımı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Müzik Ödülü sahibi kanun sanatçısı, bestekâr Göksel Baktagir ve sanatçı Eda Karaytuğ ve Volkan Arslan’ın ezgileriyle Kurtuluş Savaşı’nda cesurca çarpışmış kahramanların hikâyelerinin ele alındığı “İstiklal Kahramanları” programı Erzurum, Erzincan, Balıkesir, Çanakkale, Kars, Sinop, Tekirdağ, Ardahan, Karaman ve Adana olmak üzere 10 ilde gençlerle buluştu.

Yaşayan Hazineler ve İşte O An

Orhan Ayhan, Amir Ateş, Şule Yüksel Şenler, Ara Güler, Prof. Dr. Sadettin Ökten, İslam Seçen gibi spor, edebiyat ve televizyon dünyasının efsane isimlerini KYK’lı gençlerle buluşturan “Yaşayan Hazineler” programları ise İstanbul’da gerçekleştirildi.

Erdoğan Arıkan’ın sunumuyla spor dünyasının önde gelen isimlerini İzmir ve Antalya’da KYK’lı gençlerle buluşturan “İşte O An” programında ise spor dünyasının hafızalardan silinmeyen anları eski futbolcu İlhan Mansız, spor spikeri Yalçın Çetin, Ampute milli takım kaptanı Osman Çakmak ve futbolcu Rahmi Özcan gibi efsane isimler tarafından yeniden canlandırıldı.  

Kendine İyi Bak 

Sağlıklı ve dengeli beslenme denince ilk akla gelen isimlerden olan Dr. Ender Saraç, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Prof. Dr. Canan Karatay’ı gençlerle bir araya getiren “Kendine İyi Bak” programı Erzurum, Ankara, Eskişehir, Çanakkale ve Erzincan’da gerçekleştirildi.

Zoru Başaranlar ve Bilgiden Bilince 

Gençlere yol göstermek amacıyla belediye başkanları ve valiler başta olmak üzere birbirinden önemli şahsiyetlerin tecrübelerinin aktarıldığı “Zoru Başaranlar” programı Kırıkkale, Bursa, Amasya, Antalya, Samsun, Yalova, Karabük, Kayseri, Erzurum ve Ordu olmak üzere 10 ilde düzenlendi.

“Bilgiden Bilince” programı kapsamında yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu Sakarya’da, Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da Muş’ta KYK’lı gençlere seslendi.


Rss