TRT Genel Müdürü İbrahim Eren Sinema Kampı’na Katıldı

KYK tarafından bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen “KYK Tematik Kış Kampları” kapsamında düzenlenen Sinema Kampı 150 öğrencinin katılımı ile Sakarya’da başladı. 5 gün boyunca sürecek kamplarda birbirinden değerli konuklar gençlerle buluşacak.

15 OCAK 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen “KYK Tematik Kış Kampları” kapsamında düzenlenen Sinema Kampı 150 öğrencinin katılımı ile Sakarya’da başladı. 5 gün boyunca sürecek kamplarda birbirinden değerli konuklar gençlerle buluşacak.


TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in konuşmasıyla başlayan Sinema Kampı'nda gençler, Eren’e son dönemde kamuoyunda yoğun ilgi gören dizi ve sinema sektörüne ilişkin merak ettiklerini sorma fırsatı yakaladı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşiye Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu da katıldı.

KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu’nun açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Eren, gençlerin televizyon seyretmediğini, bu nedenle onlara yönelik bir televizyon kanalı kurmanın anlamlı olmadığını ifade ederek gençlere yönelik içerik üretiminin tartışılması gerektiğini belirtti. Türk sinemasının gelişmesi için yeni neslin kendini yetiştirmesi gerektiğine işaret eden Eren, şunları söyledi:

"Kendi özgün anlatım tekniklerimizin, anlatım dillerinin gelişmesi için, alternatif üretimimiz için, hâkim egemen kültürün karşısına kendi anlatım metotlarıyla çıkan farklı bir sinema dili oluşturabilmemiz için tüm dünya sinemasına hâkim olup özgün işler denemekten korkmayan, yeni bir neslin yetişmesi gerekir. O yüzden sizler, elinizde olan tüm imkânlarla korkmadan özgürce istediğiniz içeriği üretmeye çalışın. Zorluklarla karşılaşırsınız, bunları aştığınız takdirde de sadece Türkiye'de değil, dünya çapında içerikler üreten ve bir yaptığınız içerikle milyonları etkileyen, tüm dünyaya hitap eden birisi olabilirsiniz. Bu potansiyelinizi unutmayın ve bu minvalde de çalışmalarınızı devam ettirin."

Türk sinemasının dünü ve yarını üzerine derin sohbetlerin gerçekleştirildiği, sevilen dizi kahramanlarına can veren sanatçıların kamera arkası anılarının anlatıldığı kampta KYK'lı gençler sinema sanatçılarıyla, yönetmenlerle, senaristlerle yakından tanışma fırsatı buldu.


Rss