KYK’lı Gençlerin İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Duyarlılığı

İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart günü için İstanbul, Karaman, Erzurum, Sivas, Yozgat, Aksaray, Yalova, Kilis, Burdur, Bayburt, Uşak, Iğdır, Samsun ve daha birçok ildeki KYK yurtlarında çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

14 MART 2018
Halka moral ve cesaret vermesi amacıyla 1921 yılında düzenlenen marş yarışmasına para ödülü almamak koşuluyla katılan, kaleme aldığı şiir 12 Mart 1921 günü milli marş olarak kabul edilen, ödül olarak verilen parayı ise kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l Mesâi Vakfına (İş Evi) bağışlayan Mehmet Akif Ersoy, yurt genelinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.     

Kurtuluş Savaşı’nın amacı ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart günü için İstanbul, Karaman, Erzurum, Sivas, Yozgat, Aksaray, Yalova, Kilis, Burdur, Bayburt, Uşak, Iğdır, Samsun ve daha birçok ildeki KYK yurtlarında çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

“Mehmet Akif ve Gençlik” teması çerçevesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında İstanbul Vezneciler Yurdu, Mehmet Akif Ersoy kara kalem portre çalışması gerçekleştirirken Iğdırlı KYK’lılar ise duygularını el sanatları aracılığıyla yansıttı.

KYK’lı gençlerden kısa film

“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” sözlerinin sahibi Mehmet Akif Ersoy için İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümü anısına Yozgat Bozok Yurdu öğrencileri kısa film hazırladı. 

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma” programlarının ve Mehmet Akif’in hayatının anlatıldığı konferansların gerçekleştirildiği illerde, gençler de işaret diliyle hazırladıkları İstiklal Marşı videosunu paylaştı. 

Samsun Münevver Ayaşlı Yurdu öğrencileri ise Muharip Gaziler Derneği mensupları ile akşam yemeğinde buluşarak Mehmet Akif Ersoy'u andı. 

Milletini, ülkesini sahipsiz bırakmayan, Mehmet Akif'in vatan sevgisini yüreklerinde hisseden KYK’lı gençler, onun şiirlerinin seslendirildiği duygu dolu bir gece geçirdi. Gecede Mehmet Akif Ersoy’un ve tüm şehitlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.
Rss