KYK Dijital Dönüşüm ile Artık Daha Net

KYK'nın verdiği hizmet ve işlemlerin tamamı elektronik ortama taşındı. Hizmet kalitesinin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, hizmet alan öğrencilerin işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kullanıcı dostu yazılımı ile KYKNET projesinde sona gelindi.

27 MART 2018
Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği hizmet ve işlemlerin tamamı elektronik ortama taşındı. Hizmet kalitesinin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, hizmet alan öğrencilerin işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kullanıcı dostu yazılımı ile KYKNET projesinde sona gelindi.  

Hem hizmet verdiği öğrencileri hem de hizmeti sunan personelini önemseyen Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2014 yılı haziran ayında başlatılan KYKNET projesi ile öğrenci ve personelin yanı sıra diğer kurum ve kuruluşlara da fayda sağlıyor. Planlama, mevzuat değişikliği, analiz çalışması, çalıştay gibi kapsamlı bir süreçten geçen projenin aralık ayında tamamlanması hedefleniyor. 

Yirmiye yakın modül hizmete sunuldu

Sunduğu hizmetlerin tamamını dijital ortama aktararak devlete ve vatandaşa hem kolaylık hem kazanç sağlayan, kaynakların verimli kullanımını amaçlayan e-dönüşüm projesi KYKNET ile yirmiye yakın modül hayata geçirildi.   
  
KYKNET’in e-Devlet entegrasyonu sağlanarak gençlerin yurt ve burs/kredi başvuru döneminde kolaylıkla başvurularını tamamlayıp yerleştirilme sürecine dair bilgi sahibi olmaları, kayıt, izin ve ödeme işlemleri ile burs/kredi sorgulama gibi Kurumun sunduğu tüm hizmetlerin bir yerde toplanması amaçlanıyor. 

Her yıl öğrencilerin başvuru döneminde yaşadığı sorunlar dikkate alınarak geliştirilen yazılım sayesinde artık yurt ve burs/kredi başvurusunda bulunacak öğrencilerin kimlik, adres, öğrenim bilgileri diğer kurumlarla entegreli olarak sistemde görüntülenebiliyor, bilgilerinde hata olan öğrenciler ise ilgili kurumla görüşerek gerekli düzeltmeyi gerçekleştirebiliyor. 

Başvuru sonuçları kısa sürede açıklanıyor


Yurt ve burs/kredi başvurularının değerlendirilmesi eskiden aylarca sürebiliyorken bu yazılım ile sonuçlar artık birkaç hafta gibi çok kısa bir sürede açıklanarak öğrencilerin bir an önce eğitim hayatlarına hazır hale gelmesi sağlanıyor.   
 
Öğrenci ve personel odaklı hizmet anlayışına her geçen gün yenisini ekleyen KYK, proje paydaşı TÜRKSAT ile Haziran 2017’de yapılan protokol kapsamında yazılım çalışmalarına ara vermeden devam edecek.

KYKNET’in sunduğu tüm imkanlarla ilgili detaylı bilgiye http://kyknet.kyk.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor. 
Rss