Gençler Konya’da Kültür ve Medeniyet Mirasıyla Buluşuyor

Yurtlarda barınan öğrencilerin medeniyet ve tarih bilinci kazanarak geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmalarına yardımcı olmak amacıyla gençleri bu sefer de Konya’ya götürüyor.

4 ARALIK 2019
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtlarda barınan öğrencilerin medeniyet ve tarih bilinci kazanarak geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmalarına yardımcı olmak amacıyla gençleri bu sefer de Konya’ya götürüyor. 

Osmanlı Devleti'nin payitahtları olan Bursa, Edirne ve İstanbul’a yapılan yolculukla başlayan “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri”nin bu yıl ikincisi Konya’ya düzenleniyor.

Geziye katılacak öğrenciler, yurtlarda düzenlenen eğitim faaliyetlerine en çok katılanlar arasında çekilen kurayla belirlendi.8 Aralık’ta 43 ilden 650 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek gezi çerçevesinde Konya’da Selçuklu ve Osmanlı dönemine tanıklık etmiş tarihi mekânlar gezilecek.

Gezi kapsamında Mevlana Türbesi, Şerafettin Camii, İplikçi Camii, Aziziye Camii ve Alaaddin Tepesi gibi pek çok tarihi mekânı görme fırsatı bulacak olan gençler, şehitlik ziyaretinin yanı sıra Mevlâna'nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere de katılacak.

1.600 metrekarelik kelebek uçuş alanı ile Avrupa’nın en büyük kelebek bahçesi unvanına sahip olan Kelebekler Vadisi’nde ise gençler, tropikal bir ortamda canlı yaşamına yakından tanık olacak.


Rss