KYK’lı Gençler Nurettin Topçu’yu Andı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yaptıkları, ürettikleri ve verdiği mesajlar ile yaşadığımız topraklara değer katan ve ebediyete göç eden değerleri “Vefa Günleri” ile anmaya devam ediyor. Daha önce farklı şehirlerde birçok önemli ilim ve fikir adamını anan ve daha yakından tanıma fırsatı bulan KYK’lı gençler, bu kez de fikir adamı Nurettin Topçu’yu andı.

12 NİSAN 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Daha önce farklı şehirlerde Ömer Nasuhi Bilmen, Aliya İzzetbegoviç, Adnan Menderes, Mehmed Zahid Kotku, Celalettin Ökten, II. Abdülhamid, Mustafa Asım Köksal, Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Hz. Mevlana, Prof. Dr. Halil İnalcık ve Mehmet Akif Ersoy’u anan ve daha yakından tanıma fırsatı bulan KYK’lı gençler, bu kez de fikir adamı Nurettin Topçu’yu andı. 

Erzurum’da sunuculuğunu gazeteci Zeynep Bayramoğlu’nun yaptığı programda yazar D. Mehmet Doğan ve Prof. Dr. Ejder Okumuş KYK’lı gençlere merhum Topçu’yu anlattı. 

Yazar D. Mehmet Doğan, Nurettin Topçu’nun her şeyi ahlaki boyutta inceleyen bir ahlak abidesi olduğunu dile getirerek, günümüzde bu İslam/ahlak anlayışının kaybedildiğini vurguladı. Doğan, “Bizim problemimiz, İslam’ın özü olan ahlakımızı kaybetmemiz” dedi. 

Prof. Dr. Ejder Okumuş da Topçu’nun temel kalkış noktasının hareket felsefesi olduğuna değindi, “Müslüman, sürekli hareket halinde olan insandır. Hareket eden insan güzel ahlaka sahiptir. Çünkü hareket etmek iyiliktir ve yayıldıkça büyür.” diye konuştu.

Programda Topçu’nun eserlerinden ve özlü sözlerinden örnekler de verildi. Rss