KYK’nın Okçuluk Turnuvasında Şampiyon Karabük Oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun ilk kez düzenlediği Okçuluk Turnuvasında kupa sahibini buldu. 8-9 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen turnuvada Ankara, Aksaray, Bursa, Karabük, Kastamonu, Mersin, Tekirdağ, Tokat ve Sivas KYK yurtlarında kalan öğrenciler yarıştı.

10 MAYIS 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
3 kişilik gruplardan oluşan takımların yarıştığı ve her ilin toplam 54 atış yaptığı turnuvada Karabük takımı şampiyonluk kupasını kaldırırken Aksaray ikinci, Bursa da üçüncü oldu.
KYK’lı gençler, turnuva öncesinde Ankara’yı gezme fırsatı da buldu. 

Ankara’da muhteşem gösteri


Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Ankara İl Müdürlüğünce 'Geleneksel Türk Okçuluğu Gösterisi' düzenlendi. KYK Ankara Atatürk Yurdu Spor salonunda yapılan gösteriye, yurtlarda Geleneksel Türk Okçuluğu kursu alan gençler katıldı.

Programda 150 öğrencinin katıldığı Türk okçuluğu kurslarında eğitim alan ve kemankeş (lisanslı okçuluk) olmaya kazanan öğrencilere Kabza (sertifika) töreni de düzenlendi. 

Gençlerin hünerlerini sergilediği Puta Atışlarının yapıldığı gösteride, kız ve erkek olmak üzere iki kategoride yarışma da düzenlendi. Ya Hak! nidalarıyla yapılan atışlara salondaki çok sayıda yurt öğrencisi de alkış ve tezahüratlarla destek verdi. Yarışmanın sonunda kız grubunda Merve Çetin birinci, Zeynep Yurtsev ikinci, Rabia Yavuz da üçüncü oldu. Erkeklerde ise Ali Anaç birinci, Tugay Mert ikinci, Hüseyin Şahin Murat Özgüroğlu üçüncü oldu. Dereceye giren yarışmacılara ok hediye edildi.

Geleneksel Türk Okçuluğu gösterisinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal da mini bir konser verdi. 

Gösteride yer alan gençler, KYK yurtlarında ata sporu ile tanışmalarına imkan sağlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a ve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu’ya teşekkür ederek, daha önce yapma imkanı bulamadıkları bu ata sporunu ileriki yıllarda da sürdürerek profesyonel olmayı hedeflediklerini belirtti.


Rss