KYK’lı Gençler Kıbrıs’ta Tarih ve Medeniyet Mirasımızla Buluştu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu, eğitim faaliyetlerine katılan gençleri yurt içi - yurt dışı gezilerle ödüllendirmeye devam ediyor. KYK, Balkanlar gezisinin ardından gençleri bu kez de Yavru Vatan Kıbrıs’a götürdü.

17 MAYIS 2017
8-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen "Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet-Kıbrıs" gezisine yurtlarda düzenlenen eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılan öğrenciler arasından kura yolu ile belirlenen 162 öğrenci katıldı.

81 ilden 162 KYK’lı genç, kültür ve medeniyet mirasımızda derin izler bırakmış olan Kıbrıs’ın tarihi mekân ve doğal güzelliklerini tanıma imkânı buldu.

Gençler Kıbrıs’ta Piri Paşa ve Lale Paşa Camileri; Barbarlık, Mevlevi, Dr. Fazıl Küçük, Açıkhava Müzeleri; Hz. Ömer Türbesi, Maviköşk, Şehit Cengiz Topel Anıtı, Osmanlı Evleri, Çıkarma Plajı, Bellapais Köyü, Girne Kalesi, Osmanlı Baldöken Mezarlığı, Girne Limanı, Lefkoşe Surları, Büyük Han, Katliam Köyleri, Namık Kemal Zindanı’nı ziyaret etti.

Gençlik Spor Bakanlığı KKTC Koordinatörü Semaattin Öztürk; öğrencilere Kıbrıs’ın fethi, Türk ve dünya tarihi açısından önemi ile ilgili bilgiler verdi.

Lefkoşa’da Kandil

Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandili dolayısıyla Lefkoşa’daki Selimiye Camii’nde program düzenlendi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği gece; Kur'an-ı Kerim tilaveti, mevlit ve dualarla idrak edildi.

Duygusal anların yaşandığı Boğaz ve Çıkartma Şehitliği ziyaretinde KYK’lı gençler, vatan uğruna hiç düşünmeden canlarını feda eden aziz şehitlerimiz için dua etti.

81 ilden gelen KYK’lı gençler ile Kıbrıs halkı arasında gönül bağı, birlik-beraberlik ve kardeşlik köprüleri kuruldu.

Tarihi mirasımızı geleceğe aktarmayı amaçlayan gezi, profesyonel rehberler ve kurum personelleri eşliğinde gerçekleştirildi.

Rss