KYK Yarışmalarında Ödüller Sahiplerini Buluyor

Gençlik ve Spor bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sürecince gerçekleştirdiği eğitim, kültürel, sportif faaliyetlerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda yapacağı ödül töreniyle taçlandırıyor. Bugün gerçekleştirilecek törene Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katılacak.

25 MAYIS 2017
Törende KYK’nın bu yıl gerçekleştirdiği KYK Siber Beyin Arıyor, KYK Kısa Film Yarışması ve Futbol, Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi, Satranç ve Geleneksel Türk Okçuluğu dallarında Türkiye genelinde düzenlenen turnuvalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. 

KYK Kısa Film Yarışmasında ödüller sahiplerini buluyor

Törende KYK bünyesindeki yurtlarda kalan öğrencilerin; sanat, kültür ve edebiyata olan merakını artırmak, sinemaya yönelik bilgi birikimi ve teknik becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen Kısa Film Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. KYK’nın bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Merhamet ve Güven” temalı Kısa Film Yarışmasına 100 film katıldı.  Nisan ayında Mustafa Uğur, Ufuk Bayraktar ve Tayfun Öztürk’ten oluşan jürinin ön değerlendirmesi sonucunda 15 eser finale kalmaya hak kazandı. Ardından Mesut Uçakan, Hülya Koçyiğit, Mustafa Uğur, Dr. Hüseyin Kayapınar ve Ufuk Bayraktar’dan oluşan ana jürinin değerlendirmeleri sonucunda da ilk 10 film belirlendi.
 
KYK Kısa Film Yarışması’nda birinci olan filmin yönetmeni 5.000 TL para ödülü, birincilik sertifikası ve kitap; ikinciye 3.000 TL para ödülü, ikincilik sertifikası ve kitap; üçüncüye 2.000 TL para ödülü, üçüncülük sertifikası ve kitap; ilk ona girmeye hak kazanan kısa filmlerin yönetmenleri de 1.000’er TL para ödülü, katılım sertifikası ve kitaptan oluşan mansiyon ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’tan alacak. 

KYK ülkemize yeni “Siber Beyin”ler kazandırdı

KYK’nın bu yıl gerçekleştirdiği bir diğer ilk de “KYK Siber Beyin Arıyor” yarışması oldu. Bilişim, teknoloji ve siber dünyaya ilgisi olan gençlerin tespit edilmesi ve başarılı olanların ödüllendirilmesi amacıyla “KYK Siber Beyin Arıyor” adlı e-bilgi yarışmasının yarı finali, 1 Mart’ta 13.000 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.  

Yarı finalde ilk 50’ye giren öğrenciler 15 Mart’ta da Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen finalde ilk ona girebilmek için ter döktü.  Birincilik ödülü 10 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, ikincilik ödülü 7 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, üçüncülük ödülü 5 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, dördüncülük ödülü 3 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, beşincilik ödülü 2 cumhuriyet altını ve diz üstü bilgisayar ve ayrıca ilk ona girmeye hak kazanan yarışmacılara 1 cumhuriyet ve dizüstü bilgisayar olarak belirlendiği  “KYK Siber Beyin Arıyor” yarışmasında dereceye giren öğrenciler de ödüllerini Bakan Çağatay Kılıç’ın elinden alacak.

Sporda şampiyonlar kürsüye çıkacak

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, ülkemize madalyalar getirecek yeni sporcuların yetişmesine de ön ayak oluyor. 

KYK, yurtlarda misafir ettiği öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek, bedensel, ruhsal, zihinsel yönden gelişimlerine katkı sağlamak, aralarında birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek, her türlü kötü alışkanlıklardan ve olumsuz davranışlardan korumak amacıyla yurtlarda sportif faaliyetler de düzenliyor. 

Bu kapsamda Futbol, Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi, Satranç ve Geleneksel Türk Okçuluğu dallarında 17-28 Nisan tarihleri arasında 81 ilin katıldığı spor turnuvaları gerçekleştirildi. Dereceye giren KYK’lı gençler, turnuva boyunca elde etmek için ter döktükleri madalya ve kupalarını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın ellerinden alacak. Rss