KYK Ödülleri Muhteşem Bir Törenle Sahiplerini Buldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sürecince gerçekleştirdiği eğitim, kültürel, sportif faaliyetlerinde dereceye giren gençlere ödüllerini düzenlediği muhteşem bir programla verdi.

26 MAYIS 2017
Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen gecede gençler ödüllerini Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu’nun ellerinden aldı. 

Törene Gençlik ve Spor Bakanlığı ve KYK yetkililerinin yanı sıra Türk sinemasının ünlü ismi Mesut Uçakan, efsane spor spikeri Orhan Ayhan, gazeteci-sunucu Zeynep Bayramoğlu, şair-yazar Recep Garip, yazar Selim Gündüzalp, yazar Ayşe Şener, kişisel gelişim uzmanı Münir Arıkan, emekli Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar ve dünya şampiyonu güreşçi Selçuk Çebi ve KYK’lı gençler katıldı.

Sunuculuğunu ünlü spor spikeri Ersin Düzen’in üstlendiği törende KYK’nın bu yıl gerçekleştirdiği KYK Siber Beyin Arıyor, KYK Kısa Film Yarışması ve Futbol, Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi, Satranç ve Geleneksel Türk Okçuluğu dallarında Türkiye genelinde düzenlenen turnuvalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Gecede KYK’nın Halep’te yaşanan insanlık dramı üzerine başlattığı yardım kampanyasına en çok destek veren Erzincan, Çorum, Denizli, Eskişehir, Sivas, İzmir, Karabük, Konya, Sakarya ve Ankara’ya da ödül verildi.

 Afyonkarahisar’dan Tuğçe Köroğlu “Aç Kanatlarını” filmiyle birinci oldu

KYK’nın bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Merhamet ve Güven” temalı Kısa Film Yarışmasına katılan 100 film arasında birinciliğini “Aç Kanatlarını” adlı filmiyle Afyonkarahisar’dan Tuğçe Köroğlu aldı. İki üçüncünün olduğu yarışmada ikinciliği Antalya’dan “Mansur” adlı filmiyle Ömer Faruk Çetin alırken üçüncülüğü de İzmir’den Sonbahar Yaprağı filmiyle Deya Al Deen Abu Raideh, Ankara’dan “Koridor” adlı filmiyle Hüseyin Melik Yalçın paylaştı.

KYK Kısa Film Yarışması’nda birinci olan filmin yönetmeni 5.000 TL para ödülü, birincilik sertifikası ve kitap; ikinciye 3.000 TL para ödülü, ikincilik sertifikası ve kitap; üçüncüye 2.000 TL para ödülü, üçüncülük sertifikası ve kitap; ilk ona girmeye hak kazanan kısa filmlerin yönetmenleri de 1.000’er TL para ödülü, katılım sertifikası ve kitaptan oluşan mansiyon ödülü kazandı.“KYK Siber Beyin Arıyor” Yarışmasında ipi Elazığ göğüsledi

KYK’nın bu yıl gerçekleştirdiği bir diğer ilk de “KYK Siber Beyin Arıyor” yarışması oldu. Bilişim, teknoloji ve siber dünyaya ilgisi olan gençlerin tespit edilmesi ve başarılı olanların ödüllendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “KYK Siber Beyin Arıyor” adlı e-bilgi yarışmasında ipi Elazığ’dan Mahmut Mustafa Özgül, Hakkı Dizdar, Enes İlhan Aydın’dan oluşan grup göğüsledi.  İkinciliği Manisa’dan Berke Emrecan Arslan alırken üçüncü İzmir’den Osman Bahadır Kınalı, Barış Durkut; dördüncü Ankara’dan Ali Ağdeniz, Sedat Kızılçınar ve Antalya’dan Ahmet Gürdal; beşinci Edirne’den Oğuzcan Yavuz ve Yiğit Altıntaş; altıncı Muğla’dan Muhammed Olcay Tercanlı; yedinci Ankara’dan İbrahim Akyel; sekizinci Denizli’den Koray Ateş, Kenan Can ve Kevser Sırça; dokuzuncu Muğla’dan Mahmut Koçaker; onuncu da Karabük’ten Berat Özbay oldu.

Birinciye 10 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, ikinciye 7 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, üçüncüye 5 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, dördüncüye 3 cumhuriyet altını ve dizüstü bilgisayar, beşinciye 2 cumhuriyet altını ve diz üstü bilgisayar, ilk ona giren yarışmacılara 1 cumhuriyet ve dizüstü bilgisayar hediye edildi. 

Sporda şampiyonlar Trabzon, Samsun, Çorum, Karabük, Denizli ve Ankara’dan 

KYK İllerarası 34. Satranç Turnuvası’nda kızlarda Trabzon’dan Ezgi Adanmış, erkeklerde Samsun’dan Mehmet Latif Tum şampiyon oldu.                         
KYK İllerarası 22. Masa Tenisi Turnuvası’nda kızlarda Samsun, erkeklerde ise Çorum şampiyon oldu. 

KYK’nın bu yıl ilk kez düzenlediği Geleneksel Türk Okçuluğu Turnuvası’nda şampiyon Karabük olurken Voleybol erkeklerde Samsun, kızlarda Ankara; Basketbol erkeklerde Denizli, kızlarda Ankara, futbolda ise Trabzon şampiyonluğa ulaştı.  

Törenin ardından mini bir konser de vardı. TRT sanatçıları İlker Gökkaya ve Selma Geçer sahneye çıkarak gençleri türkülerle coşturdu. 
Törenin yapıldığı salonda KYK Ankara yurtlarında kalan öğrencilerin yurtlarda açılan kurslarda yaptıkları el emeği ürünler de sergilendi.  

Rss