DEZÖDES Projesinde Sona Gelindi

Avrupa Birliğinin mali katkısı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Dezavantajlı Yükseköğrenim Öğrencilerinin İş Piyasasına Erişiminin Kolaylaştırılması için Teknik Yardım Projesi (DEZÖDES) Ankara’da düzenlenen kapanış konferansıyla sona erdi.

13 TEMMUZ 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Konferansa katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, KYK’nın öğrencilerin yalnızca barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamakla kalmadığını belirterek yurtlarda gençlere her türlü eğitimin verildiği ve gençlerle birçok sosyal, kültürel ve sportif faaliyete imza atıldığını söyledi. Proje kapsamında 69 bin kişiye ulaşılmasının öneminden bahseden Boynukalın, projenin başarıyla tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu da 18 aylık yoğun bir çalışmanın olumlu sonuçlarını almanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Hedef kitlenin öncelikli olarak dezavantajlı öğrenciler olduğunu ancak iş yaşamına atılmakta desteğe ihtiyaç duyabilecek her öğrencinin bir bakıma dezavantajlı olduğu yaklaşımıyla faaliyetleri bütün gençlere açtıklarını söyledi.

Konferansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşad Arat, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, KYK İl Müdürleri ve öğrenciler de katıldı.

69 bin öğrenciye ulaşıldı

Proje kapsamında 69 bin öğrenciye ulaşıldı. Proje çerçevesinde belirlenen 7 pilot ildeki (Ankara, Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya, Samsun) üniversiteler ve kız öğrenci yurtlarında 3.757 üniversiteli gence kariyer rehberliği hizmeti verildi.

Proje kapsamında KYK’da görev yapan sosyal çalışmacı ve psikologlar ile İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarından oluşan 744 personele Kariyer Rehberliği Becerileri eğitimi verildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve üniversiteler arasındaki veri akışını sağlayan İnternet Tabanlı Öğrenci Bilgi Sistemini geliştirmeye yönelik 7 ilde bölgesel çalıştaylar yapıldı. KYK’nın gençlere sağladığı yurt ve kredi/burs hizmetleri için kalite standardı ve kontrol listesi oluşturulmasına ilişkin destek verildi. KYK ve İŞKUR çalışanları Avrupa Birliği ülkelerine düzenlenen çalışma gezilerinde uygulamaları yerinde inceleme fırsatı yakaladı.

KYK, DEZÖDES Projesi çerçevesinde gençlerin iş hayatına geçiş sürecini desteklemek için İŞKUR, YÖK, MYK, KOSGEB, TOBB, Ulusal Ajans ve birçok kurumla iş birliği yaptı. KYK, gençlerin istihdamının desteklemek için de İŞKUR ile iş birliği protokolü de imzalayacak.

Rss